Xi Jinping – Çin Komünist Partisinin Genel Sekreteri, Orta Askeri Komisyonun başkanı olan Xi Jinping, diğerlerinin yanında siber güvenlik, ekonomi ve finans komitelerinin başkanı olan Askeri Ortak Operasyonlar Komuta Merkezi başkanı – yeni bir onuruna sahip. Görevinden ayrıldıktan çok sonra oyalanacak.
Çin Komünist Partisi, “Çin Özel Karakteriyle Sosyalizmin Yeni Döneminde Düşünülen Xi Jinping” – dünyaya bakışını anayasaya eklemeye karar verdi . Mao Zedong, yaşamı boyunca çok onurlandırıldıktan sonra yalnızca ikinci lider olacak. Xi yüce duruyor. Yine de otoritenin birikimi, onun hem iktidarı hem de devleti için büyük bir tehdit taşır.

Xi’nin ana hedefleri, Çin ekonomisini ve askeri gücünü güçlendirmek ve yolsuzluklara karşı bazen vahşi bir kampanya yürütmek ve bu amaçları, haber medyasını en sıkı denetime geri getirmek için kararlı bir kararlılıkla sürdürmek. Hem düşüncelerini hem de adını anayasaya ekleyerek, Xi’nin resmi çizgisine aykırı herhangi bir şeyi anayasaya saldırarak eleştirel yorumları ve caydırıcı açıklamaları daha da meşrulaştıracaktır. Xi, bağımsız gazeteciliği imkansız kılmak ve Çin’in en hareketli eleştirme ortamı olan sosyal medyayı bastırmak istiyor. Bu arterleri bloke etmek onun en büyük hatası olabilir.
Xi’nin medyayı durdurma arzusu yeni değil. 2013’te yeni lider , Pekin’deki Ulusal Propaganda ve İdeoloji Çalışma Konferansı’nda konuşmalar yaptı ; burada, propagandada ve ideolojide – genel olarak konuşan gazeteciler ve zihniyetçilerindeki – işçilerin çok disiplinsiz hale geldiğini ve bazılarının da işi sınırlandırdığını savundu. ihanet. Sonraki eylemleri bu inançla tutarlıdır.

Bu yılın başlarında yayınlanan bir kitapta şunları yazmıştım : “Konuşmasında bir ifade özellikle söylüyordu. Xi, ‘Partinin medyayı yönettiği, gazetelerle süreli yayınları, televizyon istasyonlarını ve haber sitelerini işleten politikacılar arasında devam etmesi ilkesine inatçüzce devam etmeliyiz’ “dedi.

“Gazetecileri çalıştıran politikacılar” kelimeleri, milyonlarca kişiyi kınayan katil politikalarına rağmen, hala komünist egemenliğin kurucusu Mao’nun doğrudan bir tırnak işareti olduklarını söylüyorlardı. Cümleyi, gazeteciliğin söyleyebileceği şeyin son hükmü olan siyasetçilerin – Partinin – olduğu dogmaya yer verdi. Gazetecilere bırakılmak için gazetecilik çok önemli idi.

Geçtiğimiz beş yıl içinde, 1970’lerin sonlarından 1980’lerin sonlarına dek ekonomik ve toplumsal reformdan sorumlu olan Deng Xiaoping tarafından verilen bazı özerkliğe sahip olan gazete ve TV programları, neredeyse tüm zamanlarını kaybetti. Gazeteciler artık tüm güçlü Tanıtım (eski Propaganda) Departmanı tarafından açıkça izin verilmeyen bir soruşturma yapamazlar. Genellikle, yalnızca Partinin yok etmek istediği olayların araştırılması için izin verilir.

Güney Büyük Britanya Günışığı ve Güney Haftasonu Günü Kutlaması gibi en maceracı gazeteler, 2013’te tıkılıp dolduruldu. Güney Haftasonu konulu eski bir editör olan Xiao Shu, Guangdong’da yeni, şiddetli bir Parti propagandası başkanının atanacağını yazdı . Guangzhou “nun başkenti olan bölge,” Deng Xiaoping’in “1970’lerin sonunda reform ve açılım politikalarının başlangıcından beri Guangdong’daki basının en karanlık dönemine geri döndüğü” anlamına geldi.

Sadece başlangıç ​​buydu. Tekel yayıncı CCTV, tüm araştırma ve analitik programlarını düşürdü ya da tonlamalıyordu. Daha önce gittikleri düşünülürse daha önce işten çıkarmaya maruz kalmış gazeteciler tekrar hapsedildi. Gazetecileri Koruma Komitesine göre , 2016 yılında Çin’de 38 gazeteci hapishanede hapisteki gazetecilerin sayısı nedeniyle Türkiye’den ikinci sırada geldi. Yabancı haberler için hazırlanan yazarlar, vize almakta zorluk çekiyor ve araştırmacı raporlamayı zorlaştırıyor.

Ancak Xi ve üst düzey meslektaşları için en büyük tehdit sosyal medyadır – onaylanmış gazetecilik yeniden kontrol altına alındığında daha popüler hale gelmiştir. Çevrimiçi yayınlar genellikle kritiktir; Bu ayın Foreign Policy dergisinde anonim bir yazar “Çin’in yeni sosyal medyasına göz atıldığında bile yetkililerin halkı soyutladığı, hizmet etmediği görülüyor” diye yazdı . Bu kamusal yorumlara Çin’de izin verilemedi. Yetkililer sonbaharda, en popüler mesajlaşma servislerini – Weibo, Wechat ve Baidu – araştırmaya başladılar ve hizmetlerin “terörle ilgili içerik … söylentiler … ve pornografi” alışverişinde bulunduklarını keşfettiler.

Ancak bu baskı devam ettikçe ve derinleştikçe toplumdan geri adım atılıyor ve belirli gazeteciler ve film yapımcıları Çin’in daha karanlık taraflarını kataloglamaya devam ediyor. 2012’de, “High Tech, Low Life” adlı bir film , devlet sansürünü ve Çin toplumundaki sert ve esneme bölümlerini inceleyen bisikletçiler üzerine izledi .

Yasaklanan bilgilerin ve yorumların bastırılması artık çok daha zor. Sinolog Perry Link , 2014 yılında “dahili olarak ele alınması daha da zorlaştı, çünkü şikayet ve talepler arttı ve daha önce organize edildi” dedi. Orta sınıf şimdi yüz milyonlarca, beş yıl içinde – içinde Xi’nin başkanlık dönemi – McKinsey, Çin’in kentsel orta sınıfının yüzde 75’inin İtalya’ya yaklaşan bir yaşam standardına sahip olacağını düşünüyor.

Sosyal medyayı kullandıkları gibi bu daha bağımsız ve çoğunlukla bağımsız düşünce genç şahıslar hızla büyüyor. Bu iki gücü bir araya getirmek, istifa edilmiş bir itaat tutumunu desteklemez; birçok kişi yurtdışında olacağından ve daha birçoğu yabancı materyali çevrimiçi olarak okuyacaktır.

Sonuç, daha önce sorgulayan ve kritik bir vatandaşlığa neden olurken, bir zamanlar milyonlarca insanın ölümüne neden olan ve şimdi ne okuyacaklarını, görüp metnin meydan okuyacağını düşünen politik bir tekelin neden neden seçilmediğini sorgulama eğiliminde.

Xi’nin tüm gücünü kendisine sarıp sararak yaptığı kumar, kendisinin ve kontrol ettiği güçlerin bu tür gelişmeleri sınırlamaları. Ancak bu son olmayacak. Yolsuzluk, kirlilik, eşitsizlik, müdahaleci bürokrasi ve kontrollü medya protesto için teşvik olacaktır. Xi’nin gevşetmekten ziyade otoriter kuralları güçlendirme kararı, Çin’in bu kadar önemli bir aktör olduğu dünyada, kendi ülkesi için ve bunun ötesinde büyük bir hata olduğu kanıtlanacaktır.